Savęs pažinimas

saves pazinimasSavęs pažinimas reikšmingas daugelyje gyvenimo sričių, bet vienos esminių – studijų pasirinkimas ir karjeros planavimas.

Kalbant paprastai, savęs pažinimas yra informacijos apie save rinkimas, jos analizė ir vertinimas. Skiriami du būdai, kaip geriau pažinti save:

  • atsitiktinis (tai pažinimas, kuris suponuojamas aplinkos, tam tikrų išorėje vykstančių dalykų, vidinių pokyčių ir pan.);
  • tikslingas (tai pažinimas, suponuojamas sąmoningų pastangų. Jei savęs pažinimas vykdomas sąmoningai, tai yra iškeliamas tikslas save pažinti ir sąmoningai ieškoma priemonių informacijai rinkti, būdų jai įvertinti ir pan.).

Planuojant savo karjerą labai svarbu save pažinti, nes tik puikiai žinodamas savo vertybes, stipriąsias bei silpnąsias puses žmogus sugebės tinkamai jas įvertinti ir teisingai pasirinkti. Ne paslaptis, kad tie, kurie nežino, ko nori, nežino, ką sugeba geriau, o ką blogiau, vargu, ar daug pasieks karjeros srityje. Savęs pažinimas ne tik pagelbės kuriant savo karjeros viziją, bet padės ir priimant su karjera susijusius sprendimus, taip pat ieškant darbo, įsidarbinant.

Savęs pažinimas reikalauja tam tikrų žinių, pavyzdžiui, kaip galime save pažinti? Kokiai būdais tai padaryti? Pirmas galimas būdas – klausti kitų asmenų. Paklauskite draugų, kolegų, šeimos narių, ką jie mano apie Jus, Jūsų asmenybę, gebėjimus ir pan. Svarbu, kad informacija būtų objektyvi. Taip pat pažinti save galite per eksperimentus. Imkitės naujos veiklos, naujų, dar niekada nedarytų, darbų. Iššūkiai leis įžvelgti dar neatrastas Jūsų savybes ir galimybes. Analizuokite save – tai dar vienas savęs pažinimo būdas. Pildykite dienoraštį ir jame rašykite, ką veikiate, ką planuojate, patiriate ir pan. Užrašai išlieka ir juos analizuodami geriau pažinsite save. O vienas greičiausių būdų – specialūs savęs pažinimo klausimynai ir testai.

Parašykite komentarą