Šiandien P2P platformos Lietuvoje tampa vis populiaresnės – tiek tarp paskolas norinčių gauti žmonių, tiek ir tarp investuotojų. Paskolų rinka Lietuvoje skaičiuoja jau ne vieną dešimtmetį, todėl akivaizdu, kad tarpusavio skolinimo platformos turėjo didžiulės įtakos reikšmingiems pokyčiams finansinių paslaugų rinkoje. P2P (angl. „Peer-to-Peer“) platformų dėka žmonės galėjo saugiai skolintis ne tik iš oficialių kreditorių, tačiau ir iš privačių fizinių asmenų. Lygiai taip pat ir paskolas suteikiantys fiziniai asmenys tai tarpusavio skolinimo platformų pagalba gali daryti kur kas efektyviau, sulaukdami didesnės investicinės grąžos.
Be abejo, kai kurie vartotojai, kurie nėra tiesiogiai susidūrę su tarpusavio skolinimo platformomis, vis dar mano, kad tai niekuo nesiskiria nuo paskolų, kurios nuo seno buvo suteikiamos apsirašant vekselį. Tačiau pastarasis skolinimosi būdas niekaip nėra susijęs su tarpusavio skolinimu. Tarpusavio skolinimo platformos (arba sutelktinio skolinimo platformos) yra virtualios erdvės, kuriose visas paskolų prašymo ir suteikimo procesas yra administruojamas platformos operatorių. Pati tarpusavio skolinimo platforma nėra kreditorius ir ji pati nesuteikia paskolų vartotojams. Paskolas tokiose platformose suteikia privatūs fiziniai asmenys, kurie gali investuoti į daugybę skirtingų paskolų ir labai skirtingas pinigų sumas. Būtent tai ir paverčia tarpusavio skolinimo platformas labai puikia vieta tiek besiskolinantiems, tiek ir pinigus skolinantiems asmenims.
Vartotojas, kuris savo pasirinktoje tarpusavio skolinimo platformoje užsiregistruoja kaip investuotojas, turi galimybę peržiūrėti paskolų prašančių asmenų sąrašus ir atsižvelgiant į šalia kiekvienos paraiškos pateiktą finansinę informaciją, priimti vienokį ar kitokį sprendimą, t.y. investuoti visą prašomą sumą, investuoti tik tam tikrą dalį prašomos sumos ar apskritai neinvestuoti ir ieškoti kitos paskolos. Be to, visas šis procesas yra administruojamas tarpusavio skolinimo platformos. Tai reiškia, kad investuotojams nereikia patiems ieškoti informacijos apie vieno ar kito paskolos prašančio fizinio asmens mokumą. Už visą tai yra atsakingas operatorius.
Tuo tarpu kiekvienas vartotojas, kuris tarpusavio skolinimo platformoje užsiregistruoja norėdamas gauti paskolą, yra įvertinamas tarpusavio skolinimo platformos operatoriaus. Vartotojų mokumo vertinimo procedūra jau ne vienerius metus mūsų šalyje yra labai griežta. Tai reiškia, kad nei vienas nemokus asmuo neturi galimybės sulaukti teigiamo atsakymo ir gauti norimo dydžio paskolą.
Vartotojų mokumo vertinimo procedūra susideda iš:
- Asmens gaunamos mėnesinės pajamos. Fizinio asmens gaunamos pajamos vaidina patį svarbiausią vaidmenį, kuomet yra vertinamas jo mokumas.
- Žmogaus turimi finansiniai įsipareigojimai. Finansinių įsipareigojimų dydis visuomet labai tiesiogiai paveikia vartotojo galimybes gauti paskolą.
- Asmeninė kredito istorija. Atsižvelgiant į asmeninę kredito istoriją galima matyti, koks yra vartotojo mokumas ir kokia rizika gali pasižymėti sprendimas suteikti paskolą.
- Šeimyninė padėtis. Tai yra labai svarbus veiksnys, todėl vartotojas, norintis gauti paskolą, iš anksto turėtų nuspręsti ar dėl paskolos kreiptis su bendraskoliu, ar tai darys vienas.
- Kiti duomenys. Vertinant vartotojų mokumą gali būti atsižvelgta ir į daugiau papildomų duomenų, todėl nereikėtų nustebti, jei būtų prašoma pateikti banko sąskaitos išrašą, individualios veiklos (ar verslo liudijimo) kopijas ir kt.
Jei žmogaus mokumas būna įvertinamas teigiamai, jis įtraukiamas į sąrašus, kuriuose vartotojai prašo skirtingo dydžio paskolų. Būtent tuomet visas likęs „darbas“ atitenka investuotojams, kurie bando nuspręsti, kurios paskolos jų atveju galėtų būti pačios pelningiausios ir kartu pasižyminčios pačia žemiausia rizika. Žinoma, nereikėtų pamiršti, kad tuomet, kai yra kalbama apie investavimą, didžiausios investicinės grąžos galima tikėtis tuomet, kai yra prisiimama pati didžiausia rizika, todėl jei jūs nuspręsite investuoti P2P skolinimo platformose, turite tai įsisąmoninti ir atitinkamai sudaryti savo investavimo strategiją.