Kėdės

kedesKėdės – nuostabi interjero detalė, suteikianti namams charakterį. Kėdžių įvairovė be galo didelė – nuo kampuotų, elegantiškų siluetų iki minkštų, patogių krėslų. Ypač ypatingas XX amžius, kuris interjerui padovanojo milžinišką kėdžių modelių įvairovę. Pradėtos naudoti ir derinti įvairios medžiagos – metalas, plastikas, grūdintas stiklas, oda, vinilas, taip pat stipriai ekperimentuota su formomis ir funkcionalumu. Vienas įspūdingiausių to laikotarpio kūrinių – kėdė  „Wassily“, kuri buvo sukurta 1925 m. ir yra laikoma modernizmo klasika.

Šių dienų modernaus stiliaus diktatoriai yra italai ir skandinavai, todėl kuriantiems modernų interjerą įkvėpimo galima pasisemti iš daugelio patyrusių dizaino gamintojų, pavyzdžiui „Hay“, „Ikea“, „Vitra“, „Muuto“. Tiems, kurie mėgsta labai šaltą ir griežtą modernizmą, verta sekti Bauhaus stiliumi, kuriam būdingos šaltos metalinės konstrukcijos ir labai lakoniškos formos. Šis stilius susiformavo tarpukario Vokietijoje. Tuo pačiu laikotarpiu, 1932 m. Alvar Aalto, legendinis suomių kūrėjas padovanojo pasauliui atrodytų vieną paprasčiausių kėdžių – keturkoję taburetę. Ši kėdė, pavadinta „60“, buvo pristatyta kaip funcionalumo pavyzdys ir yra laikoma visų taburečių pirmtake.  Dar ir šiandien suomių kompanija „Artek“ gamina orginalius šios kėdės modelius.

Jei 3-jame ir 4-jame dešimtmetyje vyko skandinaviško stiliaus revoliucija, tai 5-sis dešimtmetis davė kur kas plastiškesnį ir įvairesnį dizainą, kuris turėjo įtakos ir kėdžių įvairovei. Tuo laiku pasaulį užkariavo amerikietiškos kėdės, o ypač didelės įtakos turėjo Charles ir Ray Eamesai. Šis dizainerių duetas yra žymiausias to laikotarpio, ir vienas ryškiausių apskritai dizaino istorijoje. Charles ir Ray Eamesai kėdėms suteikė naujų siluetų, eksperimentuodami su įvairių medžiagų, pavyzdžiui medžio, lankstymu. Žymiausia 5 – jo dešimtmečio šių dizainerių kurta kėdė yra „Plywood Lounge“, kuri turėtų ypač patikti organiškų formų dizaino mėgėjams.

Parašykite komentarą