Barkodų skaitytuvai visame pasaulyje per dieną supypsi daugiau kaip 5 milijardus kartų. Barkodas dar vadinamas brūkšniniu kodu, kurį sudaro vertikalūs, skirtingo pločio ir lygiagretūs brūkšneliai ir tarpeliai tarp jų. Barkodus dažniausiai matome ant įvairių prekių parduotuvėse, paslaugų teikimo vietose. Mūsų akys prie jų tokios pripratusios, kad net nesusimąstome, kaip ir kokiu tikslu jie atsirado.
Poreikis automatizuoti produkto informaciją
Barkodo idėja gimė 1948 m., kai du Filadelfijos universiteto studentai Bernardas Silveris ir Normanas Woodlandas, nugirdę dekano ir prekybininkų pokalbį apie problemą, susijusią su automatizuotu produkto informacijos nuskaitymo procesu. Šie du jauni studentai, pasinaudodami Morzės abėcėlės principu, prekių informaciją užrašė kodais, sudarytais iš skirtingo pločio brūkšnelių ir tarpų tarp jų – taip ir buvo išrasti brūkšniniai kodai, tapę įprastu prekių žymėjimu. Neilgai trukus, rinkoje atsirado ir pirmieji lazeriniai barkodų skaitytuvai, naudojami iki šiol. Pirmoji juo nuskenuota prekė pasaulyje buvo „Wrigley’s” kramtomoji guma, o pirmoji juo pažymėta prekė Lietuvoje – „Margarita“ kremas.
Nauda prekybininkams ir verslui
Barkodų skaitytuvų teikiamą naudą jaučia prekybininkai ir verslas. Jie suteikia galimybę pilnai automatizuoti nuskaitant produktus, prekes ir optimizuoti tokius procesus kaip sandėliavimą ir logistiką. Barkodų skaitytuvų naudojimas prisideda prie lėšų taupymo, užtikrina informacijos patikimumą ir tikslumą, o vartotojus produktai pasiekia greičiau. Automatiškai nuskaitant brūkšninį kodą ir jame užkoduotą informaciją yra paprasčiau apjungti ir perduoti, todėl informacija tampa lengvai atsekama ir skaidri. Jie padeda sutaupyti finansinių ir žmogiškųjų išteklių kaštų, mažėja žmogaus padaromų klaidų tikimybė. Šiuolaikiniai barkodų skaitytuvai yra lengvai naudojami ir pritaikomi įvairiose prekybos vietose.
Galimybė būti tarptautiniu verslu
Lietuvoje 85 proc. brūkšninių kodų sudaro greito apyvartumo prekių sektoriuje – čia jie naudojami plačiausiai. Tai apima maisto prekes, drabužius, statybines, namų apyvokos, vaistus, medicinos įrangą ir prietaisus bei kitas prekes. Lietuvoje identifikavus ir paženklinus prekę barkodu ir jo nekeičiant, galima ją eksportuoti į kitas pasaulio šalis. Ši galimybė atsiranda, nes brūkšninis kodas yra unifikuotos pasaulinės verslo kalbos dalis, atidaranti visas sienas tarptautinei prekybai.